iNACHI Awards Chapter of the International Association of Certified Home Inspectors

Below are current nominations and/or winners in each category:
 

Nominations for The Year 2017

 
 
 
-2017
The Gerry Beaumont Educational Achievement Award
Roy Lewis
Ed Wisham
Robert Redmond
 

 
 
 
 
 
- 2017

Member of the Year/Gromicko Award

 
 
 
 

Nominations for The Year 2016

-2016
The Gerry Beaumont Educational Achievement Award

Marvin Maizel
Maxwell S. Oates
Brad K. Toye
Allen Coggan
Robert Redmond
Edward J. Rossi
Brian E. Shriver
Marcel R. Cyr
Christian Mettel, CHI
Bill Forrest
John V. Olson
Troy Pappas
Dave Fetty
David Macey
Michael Phillips
Paul Lesieur
Ed Wisham
Fedor Cardozo
 
 
- 2016

Member of the Year/Gromicko Award 

Gilles Larin = Winner
Dan Bowers
Nathan Fairchild
Paul Roebuck
James F. McKee
Jack Werner
Jeff Merritt
Paul Lesieur
Brian Shriver
Stephen Stancyzk
Jeff Jonas
Bradley Toye
Roy Lewis

 
 

Nominations for The Year 2015

-2015
The Gerry Beaumont Educational Achievement Award
 
Marvin Maizel
Joseph W. Keresztury  
Robin Wells
Robert Redmond
Tom Salcido
Dave Fetty
Joshua Linder
Gabriel Portillo
Jeanet Ferrante
Dave Myers
Jay Latzman
Gary Oleski
Frank Rotte
Edward J. Rossi
Darrell Clegg
Jym Littrell 
Mike McFadden 
Aaron Bye
Ken Ellison
Aaron M. Bradley
Derek Grace
Bill Forrest
Andrew Barton
Rich Figliolo
Mike Dirks
Aaron M. Zuehlke
Shawn Staggs
Buck Hartley
Jeff Green
Kevin Frizzell
Arron Buck
Mike Becker
Christian Mettel
Troy Pappas
Michael Marlow
Greg Rheaume
Jay M. McArthur
 
 
 

Member of the Year/Gromicko Award  2015

 
Bob Elliot = Winner
Michael Larson
 
 
 
 
 

Nominations for The Year 2014

 
-2014
The Gerry Beaumont Educational Achievement Award
 
Walt Fish
Andrew Barton
Timothy LeMay
Marvin Maizel
Brian Fox Christian Mettel Paul Lesieur
Carl Frendzel
Samuel "Dave" Fetty
Woodie Wallace
Chris Walsh
Glenn McMillan
Frank Rotte
Mike Auger, CMI
David Moss
Buck Hartley
Stephen T. Nowroski
Lonnie L. Beeman
Robin Wells
Bill Forrest
Richard Ingalls
Troy Pappas
Robert Redmond
John Ritter
Shawn Staggs
Roy Lewis
Jym Litrell
Sonny Butler
Kenneth Ramm
John Olson
Marcel Cyr
Mark Zimmerman
Mike Scott
Gordan Marchant 
Jeanet Ferrante
Clarence David Suggs III 
 

Member of the Year/Gromicko Award

Randy Mayo = Winner
 
 
 
 
 

 Nominations for The Year 2013

 
Best Defect Award Nominations 
 
January..............Troy Pappas = Winner
 
February.............Philippe G. Heller
                             David Hays
March..................LeRoy D. Holm
                             Troy  N. Pappas
 April ....................Joshua L. Frederick
 
May .....................Buck Hartly
                              Mike Auger
 
June .....................Mike Auger
                              Curtis Hildebrand = Winner
July
.......................Marcel Gratton
 
August...................Michael A. Clark
 
September.............Eric C. Van De Ven
 
October................. Marcel Gratton
 
November............. Marcel Gratton= Winner

December................Mike Auger


Best Narrative Award Nominees

 

January.............Christopher Currins

February............Gary D. Rowden

March.................Gary D. Rowden
 
April....................Mike Auger
 
May.....................Cameron Anderson=  Winner
 
June.................... Cameron Anderson

July
......................Marcel Gratton

August..................Cameron Anderson
 
September.............Frank Magdfrau
 
October................. Kenneth A. Ramm
                               Marcel Gratton

November...............Cameron Anderson
 
 
December...............Bradley K. Toye
 
 
    

         Member of the Year/Gromicko Award

 
Randy L. Mayo, P.E.
P. Nathan Thornberry
David A. Anderson = Winner 
Len Inkster
Michelle Shishilla
Troy Pappas

 
 
 

 

 

Nominations for The Year 2013

The Gerry Beaumont Educational Achievement Award

 Jeff Hannon
Richard Ingalls
Chris Walsh
Michael Christian
Bill Judge
Glenn McMillan
Harold B. Harmes
Tim Spargo
John Ritter
Christian Mettel
James T. McGrail
Buck Hartley
Tom Cahillane
Gerald Coy, P.E.
James McKinley
Darryl R. Medley
Mike Auger
Michael E. Powell
Brad Toyle
Troy Pappas
Nathan Susdorf
Robert Tellier
George Skeeters III
Steven Appolloni
Sheehan D. Thomson
Joseph W. Keresztury
Paul Miner
Jason Denby
Claude Jackson
Clarence David Suggs III

 
 
 
 
________________________________________________________________
2012

Best Defect Award Nominations

 
January.......... Wayne Cole
February........Roy Cooke
March............Martin Karl 
                        https://www.nachi.org/forum/f13/best-defect-award-ii-69711/
April ...............David Hays
                         Jamie A. Wilks
                         Andrew Shick
May ................Keith Runquist
June ................Jim Hanson
July..................Curtis Hildebrand
August.............Peter C. Russel
                         David Macy
September.......John Shishilla
October...........Wayne Cole
                         Bobby Hamilton
November........LeRoy D. Holm
December.........Philip J. Paquette
 
2012 Winners
 
Bobby Hamilton
Martin Karl
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Nominations for the Year 2011
 
Website of the Month:
 
January:       www.mapii.com
February:     http://www.stlhomeinspector.com
March:           http://www.square-oneinspection.com/ 
April:             http://www.stepbystepinspections.com/
May:               http://www.chicagolandhomeinspector.com
June:              http://www.vitalhi.com/       
July:               http://www.royshomeinspection.com/
August:         http://www.a1certifiedhomeinspections.com/
September: http://www.marylandhomeinspectionservices.com/ 
October:       http://www.grattaninspect.com/ 
                         http://www.welcomeinspections.com/     
                         http://www.homeinspectorknoxville.com/
November:     www.m3inspect.com
 December:     http://www.professionalinspections.net/
 
 
 Winner for 2011           
 
http://www.vitalhi.com/
 
 
 
 
 
 US Member of the Year 2011

John and Michelle Shishilla
Russell Hensel
William Warner
 
 
International Member of the Year Gromicko Award
 
Roy Cooke
Vern Mitchinson
William Warner
 
Canadian Member of The Year
 
Steve Horvath